گذری بر نمایشگاه یکصد اثر نقاشی «جعفر پتگر» با مهرداد جمشیدی

دیروز با  مهرداد جمشیدی هماهنگ کردیم تا امروز به نمایشگاه آثار جعفر پتگر در صبا بریم. از این‌رو ساعت ۱۲ حرکت کردم به سمتِ نمایشگاه و اونجا همگی بعد از سلام و احوالپرسی وارد دنیای این هنرمند شدیم. سفرنامه‌ی من از مسیر نوبنیاد به سمتِ ونک شروع شد. مسافر اتوبوس بی‌آر‌تی این مرد مودب و محترمی بودم که با صبوری عجیب انواع و اقسامِ رفتارها رو تحمل می‌کرد. کمک‌حال نداشت، تو هر ایستگاه هی از پشت فرمون پا می‌شد، کرایه‌ها رو حساب می‌کرد و دوباره می‌نشست،

Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(1)

… روی داشبورد اتوبوس‌‍ش این هدیه توجه‌م رو جلب کرد و درونم گرم شد:

Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(2)

هدیه‌ای از سمتِ فرزند تو این آشفته‌بازار تهران و لاینِ شلوغ بی‌آر‌تی و هم‌همه‌ی ملت، سکوتِ مهربانانه‌ای رو در ذهن ایجاد می‌کرد. از صمیم قلب آرزوی سلامتی برای پدر و فرزند دارم…

و اما بعد از رسیدن به محلِ فرهنگستانِ صبا، عکس‌ی گرفتیم و راهی شدیم. عکس رو آقا محسن قره‌‌گُزلی گرفت که ارادت من به محسن جانِ کم حرف و مودب و خوش‌اخلاق کامل است:).

Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(3)

از راست به چپ: علیرضا اکبری جاوید – خانم نارئی – مهرداد جمشیدی – من! – عکس: محسن قره‌گزلی

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، این مجموعه شامل بیش از یکصد اثر (گردآمده از گنجینه خانوادگی این هنرمند و گنجینه موزه هنرهای معاصر) در قالب‌های متنوعی از طراحی تا نقاشی آبرنگ و رنگ روغن است. مجموعه مذکور دورنمایی چشمگیر از تنوع مضامین و تکنیک‌ها از منظره پردازی، طبیعت سازی به شیوه رئالیسم، امپرسیونیسم، شیوه روایی و تصویر زندگی اجتماعی و محیط پیرامون هنرمند است.

استاد جعفر پتگر به همراه برادرش علی اصغر پتگر نقش موثری در شکل گیری جریان تحول و نوگرایی در تاریخ نقاشی نوین ایران در سنت و مدرنیته داشتند. او در تبریز در مکتب «استاد میرمصور ارژنگی»، با مبادی این هنر آشنا شد و سپس به همراه برادرش به تهران آمد و از نخستین هنر آموزان مکتب کمال الملک در مدرسه «صنایع مستظرفه» شد.

و این هم عکاسی‌های من که با موبایل است و کیفیتِ معمولی!. صدای چلیک چلیک مصنوعی این گوشی همه رو کلافه کرده بود!، عرق جبین ریختم‌ها! بله:)

و نکته‌ی دیگه: زمان چقدر بی‌رحم گذر می‌کنه…

Jafar-Petgar-painter-tehran-iran- (9) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(17) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(16) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(15) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(14) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(13) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(12) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(11) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(10)  Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(8) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(7) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(6) Jafar-Petgar-painter-tehran-iran--(5)

نمایشگاه «رنگ و درنگ» شامل آثار استاد زنده یاد «جعفر پتگر»، سه شنبه ۱۷ دی ماه ساعت ۱۶ در نگارخانه خیال شرقی موسسه صبا به نشانی خیابان ولیعصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره ۱۲۵ با حضور علاقمندان و کاوشگران تاریخ هنر معاصر ایران افتتاح می شود. این نمایشگاه تا ۳ بهمن همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۸ پذیرای عموم بازدیدکنندگان خواهد بود.

یک دیدگاه 6 در “گذری بر نمایشگاه یکصد اثر نقاشی «جعفر پتگر» با مهرداد جمشیدی

 1. با سلام ، من از شاگرد ان قدیم استاد جمشیدی هستم و ازتون میخوام یک شماره تماس از ایشون برام بذارید ممنونتون میشم صبوری هستم

 2. سلام.
  من دنبال یه آدرس یا تلفن از استاد جمشیدی هستم برای کلاساشون. هرچی سرچ میکنم نتیجه نداره متاسفانه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. راستش برای آدرس باید بگم که آتلیه آقای جمشیدی توی گاندی هست، از سمت ولیعصر روبروی بیمارستان دی، خیابان دوم. برای ارتباط بهتر، از طریق این گروه توی فیسبوک می‌تونید استفاده کنید:
   https://www.facebook.com/groups/MehrStudio/
   خود آقای جمشیدی هم هستند و کارها رو اینجا می‌ذارن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *