چرا باید به دنبالِ خواسته‌تان بروید، حتی اگر کسی تشویق‌تان نکند؟

Pursue Your Dream

خیلی از ماها تسلیمِ شرایط هستیم، یا می‌شویم ویا خواهیم شد. یاد این جمله افتادم که امروز تو پویانما هم گذاشتم‌ش. “بزرگسالِ خلاق، همان کودکِ نجات یافته است.” این متن رو هم توی سایتِ کارآفرینی دیدم که دقایقی از انتشارش نمی‌گذشت و بلادرنگ نگاهی به‌ش انداختم. من شخصاٌ درتلاش هستم که دچار این ویروس نشم ولی بسیاری از دوستان به سادگی دست از تلاش برمی‌دارند که می‌توانند در پاراگراف‌های طولانی توجیه هم بکنند. این شرایط نه‌تنها تو همین مملکت، بلکه همه‌جای دنیا به همین منوال هست. خصوصا تسلطِ پدرها و مادرها روی بچه‌ها. همچنین اجازه دادن به دوستان و آشنایان به دخالت در رویاها و خواسته‌های شما. البته این نکته هم بسیار مهم هست که شرایط به گونه‌ای باشه که شخص بتونه “زودتر” به “علاقه‌اش” پی‌ببره. به راهی که می‌تونه درونش موفق باشه و بدونِ جبر، سال‌ها به دنبالش بره. اما خیلی‌ها هم هنوز راه رو پیدا نکردند که این هم مسئله‌ی دیگری هست. ولی چیزی که هست، کشمکشِ درونی، رشدِ شخصی هست؛ مواردی که خیلی سخت به نظر میان، اما وقتی شروع به نرم شدن بکنن، ساده شکل خواهند گرفت، هرچند سخت!.

 

اما مطلب:

هروقت مایل بودید که تغییر جهتی در بٌعدِ مثبت در زندگی خودتان ایجاد کنید، با مقاومت مواجه می‌شوید. گاهی اوقات، این مقاومت درونی‌ست، به این معنی که خودتان در مقابل خودتان هستید.

زودتر از موعد بیدار شوید و به باشگاه بروید، چنگی به دل نمی‌زند خیلی راحت است که دگمه‌ی “خاموشِ” آلارمِ گوشی را بزنید. شبیه به این موضوع در بیزینس نیز صادق است. گاها موانع بی‌شماری سرراه‌تان قرار می‌دهید که باعث می‌شود فراموش کنید که چرا این راه لعنتی را شروع کرده‌اید.

تمامِ این مقاومتِ درونی باید تغییر کند. معمولا، این مقاومت نشانه‌ی خوبی‌ست. به معنی این است که خودتان را گسترش می‌دهید. اما در امتدادِ این مقاومتِ درونی، با بسیاری موانعِ بیرونی نیز سروکار خواهید داشت که از طرفِ افرادِ دوربرشما تحمیل می‌شود.

از خانواده که می‌خواهند شما “واقع‌بین” باشید… “می‌دانم رقص را دوست داری… ولی مطمئنی که نمی‌خواهی در علومِ کامپیوتر درس بخوانی؟با درآمد پایه‌ی ۸۰٫۰۰۰ دلار.”

دوستانی که شما را سرزنش می‌کنند، ناامید می‌کنند ویا حتی زمانی صرفِ شنیدنِ حرف‌های شما نمی‌کنند.

تمامی این‌ها موانعِ بیرونی هستند. اگر اجازه دهید که این افراد روی تصمیم‌گیری شما تاثیر بگذارند، واقعیت این است: افرادی که شما را نقدکرده‌اند، بر شما مسلط شده‌اند یا شما را تحقیرکرده‌اند تا کاری که می‌خواهید را انجام ندهید؛ درواقع دقیقا متوجه نشده‌اند که “چرا.” آن خواسته یا راه برایتان مهم است.

آنها متوجه اشتیاق، رویاها و خواسته‌ی شما نیستند و اهمیت‌شان برای شما را درک نمی‌کنند. بسیار خب. هیچ اشکالی ندارد که طوری زندگی کنید که دیگران توانایی فهمیدنش را نداشته باشند.

 

کاملا بی‌اِشکال است که شغلی یا راهی را انتخاب کنید که “غیر‌معمول” است.

کاملا بی‌اِشکال است که تمام شب بیدار باشید، روی چیزی کار کنید که برایتان مهم است، حتی وقتی که در حالِ حاضر برای شما عایدات مالی نداشته باشد.

کاملا بی‌اِشکال است که رانده شوید، جدی گرفته نشوید.

 

تنها چیزی که اشکال دارد این است که شخصیتِ منحصربه‌فرد خود را پنهان کنید به خاطر سرزنش‌های کسانی که می‌خواهند دست از استعداد یا پتانسیل خودتان بکشید.

 

پس امروز، شروع کنید زندگی را با شرایط و واژه‌های خودتان زیستن. به مرور زمان، افرادی که شما را سرزنش و تحقیر می‌کردند خواهند آمد و خواهند پرسید: “هِی… چطور این کار رو انجام دادی؟”

 

If you are lucky enough to find a way of life you love, you have to find the courage to live it.

 

منبع

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *